Hakkımda

Eklenme Tarihi: Temmuz 9, 2009
Birgül Erken

Birgül Erken

1972 Çanakkale doğumlu. Edirne Güzel sanatlar ve Spor Lisesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak görev yapıyor. Evli ve bir erkek çocuğu var.

Çocukluk, ilk gençlik yıllarından bu yana fotoğrafa olan ilgisi 2002 yılında Edirne Fotoğraf Derneği (EFOD çatısı altında daha ciddi boyuta taşınmış oldu. Bu tarihten beri fotoğraf üretmeye ve paylaşmaya devam ediyor. Bir dönem yöneticiliğini yürüttüğü Edirne’de fotoğrafın adresi olan EFOD ile projeler gerçekleştirdi.  Son dönem Efod Soyut Atölyesi’nin koordinatörlüğünü yürüttü.  Son beş  yıldır sualtı fotoğrafları çekiyor. Sualtı fotoğraflarını gezi yazıları eşliğinde  ulusal dergilerde  paylaşıyor.

Günümüz fotoğraf dünyasında gelişime yönelik fotoğraf sitelerinin yanı sıra internet ortamında yayımlanan fotoğraf temalı e-dergi www.fotoritim.com ekibinin içinde yer aldı. Anadolu Fotoğraf Grubu ile birlikte projelere imza attı.

Daha çok gezi fotoğrafçılığı, kültürel mirasın korunması konularına dikkat geliştirerek ilerlediği bu yolculukta daima gelişime, öğrenmeye açık, harareti yüksek bir aşk yaşadığını düşünüyor.

Ulusal çapta ve uluslar arası yarışmalarda aldığı çeşitli ödüller ve çeşitli Uluslararası festivallerde yaptığı gösterileri ile fotoğrafı sanat olarak icra etmeye çalışıyor.

Öte yandan sistemli bir biçimde gelişmek adına İkinci Üniversite programına dâhil olan Açık Öğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nden  mezun oldu.

Fotoğraf konusunda kesintiye uğramayan ilgi ve merakını kendisi için olduğu kadar çevresi için motive edici çalışmalarla sürdürüyor.  Eşi ve oğlu için de…

Şu ana kadar yaptığı çalışmalar arasında:

“Yeni Ufuklar: Yunanistan-İtalya”, “Uygarlığın Beşiği Mezopotamya”, “Almanya” ve “Çimen, Yağ, Ter… Er Meydanı: Kırkpınar…”, Tanrılar adası: Bali”, ” Şehirler Sultanı: Edirne” ve en son “Suya Karışan Su Perisi” adlı sunumlar yer alıyor.

Katıldığı sergilerden bazıları:

Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin düzenlediği “ Kadın” konulu sergi

Şehit ailelerine yardım amacıyla düzenlenen “100 Portre”  fotoğraf sergisi

( İstanbul ve Ankara ayağı)

Lübananlı çocuklara yardım için düzenlenen fotoğraf sergisi

“SuyaKarışan Su Perisi :Allianoi”

Macaristan Sopron ve Yunanistan’da “MYTH” Soyut Fotoğraf  Karma Sergisi

“Derin Senfoni” Sualtı fotoğraf Sergisi- Edirne

” Sualtına Işık Tutanlar” sergisi Kadir Has Üniversitesi Müzesi